ZŠ s MŠ Suchá nad Parnou

Vaša škola pre život

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Home Školské akcie bez kategórie DNI DETSKEJ KNIHY 2019

DNI DETSKEJ KNIHY 2019

Tlačiť PDF

Festival kníh pre deti a mládež – Dni detskej knihy – je spojený s oslavami Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorým je 2. apríl – deň, kedy sa narodil dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen. Tento školský rok sa žiaci našej školy v spolupráci s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave stali súčasťou 36. ročníka tohto celoslovenského podujatia.

Našu školu dňa 10. apríla 2019 navštívili obľúbení autori detských kníh, ktorí za svoju tvorbu získali množstvo ocenení. Hlavným cieľom tohto podujatia bolo motivovať deti k čítaniu, umožniť im osobne sa stretnúť s tvorcami kníh a dozvedieť sa zaujímavé informácie nielen z procesu tvorby literárnych diel, ale aj z osobného života spisovateľov
a ilustrátorov.

Žiaci 3. – 5. ročníka sa stretli s ilustrátorom detských kníh Miroslavom Regitkom
a so spisovateľom, publicistom a prekladateľom Romanom Bratom, ktorému španielsky kráľ Juan Carlos I. v roku 2008 udelil Kríž Oficiéra Rádu za občianske zásluhy za šírenie hispánskej kultúry. Žiaci 6. A a 6. B triedy zahrali v úvode besedy krátke divadielko inšpirované knihou Romana Brata Divadielka z klobúka. Spisovateľa divadielkom žiaci nielen prekvapili, ale aj príjemne potešili.

Počas besedy so spisovateľom sa žiaci dozvedeli, ako vzniká knižka, koľko trvá jej napísanie, ako sa tvoria ilustrácie do kníh, odkiaľ čerpajú autori inšpiráciu i to, aká dôležitá je spolupráca spisovateľa a ilustrátora. Roman Brat sa so žiakmi aj zahral – ukázal im trik s padajúcou ceruzkou. Miroslav Regitko zas názorne predviedol, ako vyzerá jeho práca – na flipchart nakreslil ilustráciu k rozprávke Dlhý, Široký a Bystrozraký, ktorú podpísal a venoval škole, a žiakom porozprával o tom, ako vznikajú ilustrácie.

V závere besedy mali žiaci možnosť spýtať sa na to, čo ich zaujíma. Za pozornosť a interaktivitu počas besedy boli žiaci odmenení drobnými darčekmi a obrázkom s karikatúrou a podpisom spisovateľa. Roman Brat zároveň venoval škole výtlačky časopisu Slniečko pre všetkých žiakov prvého stupňa. Z besedy žiaci odchádzali nadšení, usmiati a motivovaní k čítaniu.

Pre žiakov 6. – 9. ročníka bola pripravená beseda s Miroslavou Varáčkovou – autorkou kníh žánru young adult, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na život tínedžerov a problémy, ktorým musia mladí ľudia čeliť. Miroslava Varáčková porozprávala žiakom o svojich spisovateľských začiatkoch, povzbudzovala žiakov, aby sa nevzdávali – ani ona sa nevzdala, keď sa jej trikrát pokazil počítač pri písaní jej prvej knihy. Zároveň motivovala žiakov, aby sa sústredili na to, v čom sú dobrí, výnimoční, a aby si išli za svojím snom, lebo každý z nás je výnimočný v niečom inom.      

Žiaci 7. a 9. ročníka si pre M. Varáčkovú pripravili darčeky – venovali jej svoje kresby a básne. Taktiež si pripravili výstavku svojich prác – ich predstavy literárnych hrdinov z autorkiných kníh a ilustrácie obálok jej kníh. Spisovateľka mala nielen z darčekov, ale aj zo záujmu žiakov veľkú radosť. V závere besedy sa žiaci mohli s M. Varáčkovou odfotiť.

Žiakom sa stretnutie s M. Varáčkovou veľmi páčilo a mnohých jej rozprávanie natoľko zaujalo, že si chcú prečítať niektoré z jej kníh.

Besedy s tvorcami kníh pre deti viedla p. Jana Brliťová z Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.

Fotografie z akcie nájdete na nasledujúcom odkaze

:

https://photos.app.goo.gl/9cv67rCojvqDBVdm7


Posledná úprava Piatok, 26 Apríl 2019 06:06  

Ukážka fotografií

kolaz
Image Detail